تبلیغات
Hunter4U - خصوصیات كیسه خواب
 
درباره وبلاگ


بهترین وبلاگ در زمینه شكار,تیراندازی,اسلحه های بادی و گازی,كلت های گازی,دوربین های شكاری و روی اسلحه و هر انچه درمورد اسلحه هاست.این وبلاگ قصد دارد به عنوان وبلاگ مرجع و منبع اسلحه های بادی گازی -دوربین ها و شكار و تیراندازی شناخنه شود.
به سوالات كاربران جواب داده میشود.

مدیر وبلاگ : 2Night Group
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Hunter4U
بهترین وبلاگ در زمینه شكار و تیراندازی
خلاصه:
کیسه خواب (به انگلیسیSleeping bag)‏ رتخت‌خواب مدرنی است که لحاف و تشک هر دو را باهم دارد به نحوی که این دو به وسیله یک زیپ یا تکمه به همدیگر متصل هستند و فرد استفاده کننده پس از خوابیدن درون آن با بستن زیپ یا تکمه‌ها لحاف را به تشک میبندد.اولین بار توسط پرایس پرایس-جونز در اواخر قرن 19 میلادی اختراع شد.
از خصوسیات آن کم حجم بودن و قابل حمل بودن هست همچنین به علت بسته شدن کامل کمک خوبی برای نگهداری گرمای تولیدی بدن و گرم نگه داشتن بدن است . معمولا از جنس پارچه های با الیاف نایلون ساخته میشود که علاوه بر نگه داری دما تا حدودی ضد رطوب باشد.
معمولا برای مسافرتهای طبیعت گردی و پیکنیک و مواردی که نیاز به خوابیدن در طبیعت و فضاهایی با امکانات خواب کم، کاربرد دارد و نیروهای نظامی در عملیات‌های نظامی یا اردوها و علاقه‌مندان به طبیعت خصوصا کوهنوردان ( به علت سبکی و قابل حمل بودن) از آن استفاده میکنند.توضیح كامل:::..

کیسه خواب(کمیته آموزشی)

کوه نوردان یا استفاده کننده های کیسه خواب را تقسیم بندی کنیم

گروه اول: استفاده کننده ها و یا کوه گردهای بدون برنامه

اگر شما جزو آن دسته از استفاده کننده های کیسه خواب هستید که کوه نوردی را با هیچ نظم و انضباط و برنامه ای همراه نمی دانند برای شما که از این دسته هستید کوه گردها و یا توریست ها. پیشنهاد می شود رنگ خاکی یا سبز تیره که چرک تاب است را خریداری و استفاده کنید. چیزی بخرید که ارزان قمت ضخیم و از جنس الیاف مصنوعی باشد و وقتی در صندوق عقب می گذارد بتوانید آن را در داخل ماشین پهن کنید و به همان صورت باز در صندلی عقب رها کنید تا حداقل بوی نم آن خارج شود. کیسه خوابی انتخاب کنید که در شرایط هوای مرطوب بتوانید در داخل آن به راحتی استراحت کنید.

گروه دوم: کوه نوردها و کوه پیمایان استفاده کننده از کمپ ها

این گروه اشخاص نسبت به گروه قبل پیشرفته و منظم هستند و در شرایطی هستند که هنگام مسافرت و اجرای برنامه از اقامت در کمپ ها و یا چادرها لذت می برند. این اشخاص در شرایط کوه نوردی در چادر اقامت می کنند ولی اغلب ممکن است شب را خارج از آن نیز بگذارنند. این اشخاص استفاده کننده ای هستند که یک کیسه خواب سبک و جمع و جور و کامل نیاز دارند تا آنها را گرم و راحت نگه دارد و تا شبی خوب و راحت را در آن سپری کنند. بنابراین کیسه خواب مطلوب در این شرایط یک کیسه خواب پر با قیمت مناسب و قدرت عایق سازی خوب و وزنی حدود 600 تا 800 گرم و یا کیسه خواب الیاف با وزن متوسط 5/1 تا 2 کیلوگرم می باشد.

این نوع کیسه خواب می تواند در شرایط دمایی بین 5- تا 20+ درجه سانتی گراد خواب راحتی را برای کوه نورد فراهم کند. معمولا در تابستان کیسه خواب مناسب شرایط دمایی بالا وجود دارد ولی اگر در داخل کیسه خواب ملحفه همراه باشد کوه نورد می تواند در زمستان هم با پوشیدن لباس اضافی در هنگام خواب از کیسه خواب به راحتی استفاده کند و در تابستان وقتی هوا گرم است از ملفه آن جداگانه به عنوان کیسه خواب تابستانی استفاده کند. اگر کوه نورد در شرایط گسترده و گوناگون از کیسه خواب استفاده می کند بهتر است که دو کیسه خواب با شرایط ساختاری مختلف داشته باشد. یک کیسه خواب سبک برای استفاده در فصل تابستان یا هوای گرم و یک کیسه خواب ملحفه دار برای شرایط ویژه بانوان که بتوان از ملحفه داخل کیسه متناسب با شرایط آب و هوایی مختلف فصل استفاده نمود.

گروه سوم: کوه نوردان و کوه پیمایان فصل تابستان

 اگر شما در تابستان کوه نوردی می کنید به کیسه خوابی احتیاج دارید که در مسافت های طولانی همراه تان باشد. پس تا آنجا که ممکن است کیسه خوابی انتخاب کنید که سبک و حمل آن آسان باشد. ضمنا برای اقامت های طولانی در کوهستان مناسب باشد و به قدر کافی نیز گرم نگه دارد. ضمنا در شرایط جوی بد هنگام اقامت در چادر در دره ها و دشت ها شرایطی داشته باشد که خیس نشود و در واقع ضد آب و ضد رطوبت باشد. کیسه خواب مطلوب در این شرایط کیسه خوابی است که مخصوص ارتفاعات باشد. ضمنا باید کیسه خواب دیگری نیز داشته باشید که قابل استفاده در دشت باشد. شما می توانید این کیسه خواب را با قیمت ارزان و از نوع الیاف مصنوعی و با وزنی که در حدود یک تا 5/1 کیلوگرم انتخاب کنید ولی باید توجه داشته باشید که کیسه خواب اصلی که در ارتفاعات استفاده می کنید از نوع پر و با قدرت عایق سازی و وزن پر داخل آن حدود 300 گرم باشد اگر فقط یک کیسه خواب موردنظرتان است که در همه جا از آن استفاده کنید شاید یک کیسه خواب با قدرت عایق سازی و وزن پر داخل 500 گرم بتواند احتیاجات شما را برطرف کند.

گروه چهارم: کوه نوردانی هستند که در ارتفاعات خیلی بلند فعالیت می کنند و صعودهای خیلی تخصصی انجام می دهند

 اگر شما در فصل زمستان کوه نوردی می کنید یا به سوی مناطقی در حرکت هستید که ارتفاع آن بسیار زیاد و دمای آنجا خیلی پایین است در این صورت داشتن یک کیسه خواب مطلوب و ایده آل خیلی مهم است زیرا ممکن است مجبور شوید شب را در هوای خیلی سرد بگذرانید. می گویند اگر کوره نورد کیسه خواب خوب نداشته باشد ممکن است در هوای خیلی سرد با بدترین شرایط زندگی و حتی مرگ نیز رو به رو شود.

برای تهیه کیسه خواب مطلوب در درجه اول باید تصمیم بگیرید و تعیین کنید که هنگام خوابیدن در آن می خواهید تمام لباس های تان را بپوشید یا اینکه تصمیم بگیرید و تعیین کنید که داخل چادر یا پناهگاه شب مانی یا بیواک داشته باشید. در این صورت شما می توانید از یک کیسه پر به وزن 600 گرم یا کیسه خواب الیاف به وزن 5/1 تا 2 کیلوگرم در تمام مسیرها استفاده کرده و شب مانی و اقامت شبانه داشته باشید و اگر تصمیم دارید در فضای باز که برودت آن تا منفی 20 درجه می رسد، بیواک کنید. از یک کیسه خواب پر با قدرت عایق سازی خوب با وزن پر 1000 گرم یا بیشتر استفاده کنید.

 یک کیسه خواب مناسب کیسه خوابی است که هنگام مواجهه با سردترین شرایط آب و هوایی شما را گرم نگه دارد. در ضمن آن که نباید در داخل آن عرق کنید.

 هر چه زمینه موارد استفاده گسترده می شود متاسفانه انتخاب مناسب ترین کیسه خواب که شرایط چندگانه و توام داشته باشد، مشکل تر می شود. و کوهنورد هنگام اجرای برنامه ممکن است با اقلیم های مختلف مواجه شود. مثلا شما هنگام اجرای برنامه می خواهید در منطقه ای چادر بزنید که برودت آن به منفی 10 درجه می رسد و بعد از آن می خواهید در برنامه ای دیگر و در اقلیم دیگری که دمای آن مثبت 20 درجه است کمپ بزنید، بنابراین مشاهده می کنید که یک کیسه خواب نمی تواند جوابگوی هر دو شرایط دمایی باشد و شما را راضی نگه دارد. ضمن آن که هنگام انتخاب کیسه خواب باید به وزن ابعاد جمع شده قیمت و بزرگی حجم آن نیز توجه داشته باشید. اگر توانستید تمام شرایط را در یک کیسه خواب پیدا کنید واقعا شانس آورده اید ولی باید این شرایط را متعادل با یکدیگر در نظر بگیرید.

مشخصات کیسه خواب پر در مقابل کیسه خواب الیاف مصنوعی:

خصوصیات پر:  

با استفاده صحیح از این نوع کیسه خواب ها می توان عمر آن را تا بیش از 10 سال افزایش داد و مثل روز اول از آن ها استفاده کرد. کیسه خواب های پر دامنه گسترده را حتی در شرایط مختلف دمایی برای کوه نورد فراهم می کنند که کیسه خواب های الیاف مصنوعی این امتیاز را کمتر دارند. خاصیت مهم پر در این است که الیاف ریز یا موهای ریز پر مجموعا بر تغییرات دما عکس العمل جالبی نشان می دهند یعنی وقتی دما کاهش می یابد الیاف ریز آن سیخ می شود و در نتیجه جا و فضای بیشتری در کیسه خواب اشغال می کنند، بنابراین فضای عایق حرارتی در درون کیسه خواب بیشتر می شود و برعکس وقتی دما افزایش می یابد این الیاف ریز پر نرم شده و به هم می چسبند و فضای کمتری را اشغال می کنند و به این ترتیب عامل دمایی و برودت نمی تواند سبب بر هم زدن آسایش کوه نورد در داخل کیسه خوابی که انبوهی از پر پف کرده است بشود.

درجه بندی دمایی کیسه خواب دقیقا مقدور و آسان نیست. تصور کنید یک کوه نورد ممکن است با یک نوع کیسه خواب در شبی ایده آل که بسیار خوب تغذیه کرده و قبلا نیز استراحت کامل داشته است برای خواب به داخل کیسه خواب برود، این کوه نورد ممکن است در آن شب احساس گرما کرده و حتی عرق بکند ولی برعکس در برنامه دیگری با حالی کاملا خسته و آب بدن کاهش یافته همراه با تغذیه کم داخل همان کیسه خواب برود. در آن شب او احساس سرما خواهد کرد. در صورتی که در هر دو حالت کیسه خواب یک نوع بوده و از نظر درجه بندی دمایی یکسان محک زده شده است. یک روش معتبر و متعادل برای مقایسه گرمای یک کیسه خواب با دیگر انواع انجام پذیر است ولی تمام مطالب را بیان نمی کند و آناندازه گیری وزن پری است که در داخل کیسه خواب انبار شده است. اگر مقدار مشخصی پر در داخل دو کیسه خواب با حجم زیاد و حجم کم پرکنیم آن کیسه خوابی که حجم زیاد دارد به نسبت پر داخل خود گرمای کمتری را می تواند نگه دارد تا کیسه خواب کوچک تر زیرا فضای خالی بدون پر در داخل کیسه خواب بیشتر و قدرت عایق حرارتی آن نیز کم خواهد بود و در مقابل گرمای کمتری را می تواند حفظ کند.

بر روی کیسه خواب ها سه نمونه دمایی مشخص میگردد 1- دمای ماکزیممی که مشخص کننده دمای حداکثر محیطی است که می توانیم  درکیسه خواب با لباس زیر بخوابیم و آن را تحمل کنیم 2- دمای حداقل محیطی است که باپوشیدن تمامی لباسهای اضافی می توانیم درکیسه خواب زنده بمانیم 3- دمایی که در آن دما با لباس معمولی در کیسه خواب احساس سرما نکنیم(البته  این دما برای آقایان و خانمها با توجه به میزان تحمل دمایی بدنشان متفاوت تعریف می شود.)

دو اصطلاح که در تشریح کیسه خواب به کار می رود :

Loft با توجه به این فرض که هوای بی حرکت یک عایق حرارتی بسیار خوب است بنابراین منظور Loftیعنی مقدار هوایی که در میان مواد یا عناصر تشکیل دهنده یک حجم یا انبوهی از آن قرار می گیرد و به معنای عایق بودن آن جسم مطرح می شود. هر چه مقدار Loft بیشتر باشد قدرت عایق بودن آن جسم نیز بیشتر است.

تعریف دیگر: Loft یعنی مقدار هوایی که در میان یک ماده مثل پر الیاف مصنوعی قرار می گیرد و به قدرت عایق سازی آن جسم شناخته می شود.

fillpower قدرت عایق سازی: مقدار حجمی است بر حسب اینچ مکعب که به وسیله مقدار مشخص پر بر حسب گرم اشغال و اندازه گیری می شود. هر چه (FP) fillpower زیادتر باشد قدرت عایق سازی پر با الیاف بیشتر می شود.

(FP) یا قدرت عایق سازی فقط برای پر در نظر گرفته می شود. پر در اثر وزش باد به وسیله بادبزن های بزرگ کرکی می شود سپس در یک دما و رطوبت نسبی مشخص کنترل می شود (مثلا دمای 21 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 65 درصد) این عمل برای جلوگیری از اشتباه و ثابت نگه داشتن آن مقدار برای حداکثر سه یا پنج روز که ممکن است بین 20 تا 30 گرم بر اساس اندازه گیری در کشورهای مختلف تغییر کند انجام می شود. پس از آن پر را در یک استوانه تمیز قرار داده و آن را تکان می دهند تا این که جا به جا شده و وزنش اندازه گیری می شود. پر با کیفیت کم دارای غلظت زیادتر و نسبت به پرهای مرغوب فشرده تر می شود. پس یک اندازه گیری می تواند بر حسب مقدار اینچ مکعب بر اونس مربع انجام شود. مثلا 500 یا 600 یا 800، به معنی این است که یک اونس مربع می تواند 800 اینچ مکعب فضا اشغال کند یا برای 800 اینچ مکعب یک اونس مربع در نظر گرفته می شود.

مساله مطرح شده در این است که با استفاده از روش قضاوت و بررسی کیسه خواب های پر می توان مقدار وزن پر در داخل کیسه خواب را بررسی کنیم اما در مورد کیسه خواب الیاف مصنوعی نمی توان این روش را به کار برد. پس در اینجا فقط وزن کل کیسه خواب و اندازه گیری دمایی آن مطرح می شود لذا روش فوق نمی تواند تعیین کننده دقیق گرمای داخل کیسه خواب باشد.


کیسه خواب های دو تایی و کیسه خواب های دوگانه:

روش استفاده از کیسه خواب دوتایی چنین است که از یک کیسه پر جذب بدن و مناسب برای یک یا دو فصل به عنوان کیسه داخلی و در فصول سرد همراه با آن از کیسه خواب الیاف مصنوعی طراحی شده برای دو یا سه فصل به عنوان قسمت خارجی استفاده می شود.معمولاً کیسه داخلی از پر و کیسه خارجی از الیاف استفاده می شود و اگر شرایط آب و هوایی سرد و خشک باشد گاهی کیسه خواب داخلی را از الیاف و کیسه خواب خارجی را از پر انتخاب می کنیم.وزن دو کیسه خواب با هم کمتر از 2 کیلوگرم و حدود 10 درصد سنگین تر از یک کیسه خواب چهار فصل می باشد

نکات مهم در انتخاب کیسه خواب:

وزن كیسه خواب و میزان دمای حفظ شده در آن: وقتی شما در داخل كیسه خوابی پف كرده به خواب می روید. چیزی كه در واقع شما را گرم نگه می دارد لایه های موادی كه در داخل كیسه خواب قرار دارند، نمی باشد بلكه هوایی است كه بین پرها یا الیاف قرار می گیرد و سبب عایق شدن محیط در مقابل انتقال گرما می گردد. این فضاهای خالی و بسیار كوچك یك مانع عایق مانند بین كوهنورد(شما)و هوای خارج ازكیسه خواب ایجاد میكنند. ضخامت و نوع جنسی كه در داخل كیسه خواب قرار دارد و یا پر شده است بر كمیت و كیفیت عایق بودن بین دو لایه كیسه خواب اثر گذاشته و تعیین كننده گرمای داخل كیسه خواب می باشد. امروز با توجه به دقیق بودن آزمایش های حس گرهای دمایی این فاكتور دارای كمیت قابل محاسبه می باشد. فرضیه این نوع درجه بندی آخرین درجه بندی آسایش كیسه خواب در نظر گرفته شده است .

ولی متغیر های انفرادی مانند قد و اندازه شخص و متابولیسم او و به همان مقیاس فاكتور های خارجی مانند نوع عایق سازی گرمایی زیر اندازی كه بین كیسه خواب و زمین قرار دارد تفاوت هایی ایجاد می كنند پس می توان گفت راحتی و آسایش برای مردم تعبیر گوناگون در بردارد و تعجب نكنید اگر شما در كیسه خوابی كه بر حسب دما درجه بندی مناسب شده است گرم نشوید بنابراین برای انتخاب كیسه خواب باید مواردی را در نظرگیرید.

اولین قانون برای انتخاب كیسه خواب این است كه باید كیسه خواب به قدر كافی عایق باشد تا شما بتوانید داخل آن راحت بخوابید و نیروی شما پس از یك روز خسته كننده در كوهستان مجدداً تأمین شود

 چادر زدن در مناطق صحرایی معمولاً به كیسه خوابی نیاز دارید كه لایه داخلی آن نسبت به شب مانی كوهستان كمتر و نازكتر باشد در حالی كه وقتی به سمت رشته كوه های پوشیده از برف می روید باید كیسه خوابی تهیه كنید كه لایه های آن بیشتر باشد. اگر شما از آن سنگ نوردان یا كوه نوردانی هستید كه در هر دو منطقه حضور خواهید داشت یعنی هم در مناطق صحرایی كوه نوردی می كنید و هم در مناطق كوهستانی پر برف پس شما باید دو نوع كیسه خواب داشته باشید، متناسب با منطقه، ولی توجه داشته باشید كه برای دستیابی به بهترین كیسه خواب نباید تمام توان مالی خود را صرف خرید آن كنید

جنس آستری كیسه خواب: برای آن كه كیسه خواب بتواند در شرایط هوای مرطوب نیز گرما را نگه دارد باید پوشش های بیرونی و داخل كیسه خواب از جنس مقاوم در مقابل نفوذ آب باشد ضمناً  تنفس پذیر باشد در غیر این صورت شما مجبور هستید در شرایط خیس و مرطوب چرت بزنید. لایه بیرونی یا پوشش كیسه خوابی كه از فرآورده های صنعتی مرغوب استفاده می شود از جنبه های مختلف قابل تایید است هر چند از نظر قیمت ممكن است گران باشند این كیسه خواب ها ضدباد هستند و تنفس پذیر و از تراكم بخار آب و تبدیل آن به قطره جلوگیری می كنند و شرایط عایق حرارتی را دارا هستند. همچنین این نوع كیسه خواب ها قطرات آب را از خود دور می كنند باید توجه كرد هیچ پارچه تنفس پذیر از نظر بخار آب كاملاً نفوذ ناپذیر نیست پس در مسیر یك مسافرت طولانی كیسه خواب خود را باید چند مرتبه زیر آفتاب پهن كنید تا عاری از رطوبت شده  و خشك شود.  ویژگی بعضی از كیسه خواب ها داشتن لایه یا پوشش از جنس الیاف بسیار ظریف و نازك هستند این بافت های بسیار نازك ضمن آن كه خیلی فشرده بافته شده تنفس پذیر و ضد باد نیز هستند. اغلب تولید كننده های این نوع پارچه ها مواد شیمیایی خاصی  نیز در موارد الیاف و پارچه به كار می برند كه خاصیت دفع و عدم جذب آب به وسیله پارچه را بیشتر می كند. بعضی از كیسه خواب ها به كیسه خواب های ارزان قیمت یا اقتصادی معروف هستند و معمولاً پارچه آنها از نایلون است آنها زود شكافته و از هم گسسته می شوند. از این چنین كیسه خواب هایی انتظار نداشته باشید كه نسبت به عناصر سرما- رطوبت- دما شما را كاملاً محافظت نمایند.

شكل ظاهری و طول كیسه خواب: شكل كیسه خواب نقش مهمی در گرم كردن كوه نورد و راحتی او ایفا می كند یك كیسه خواب مانند پوست دوم بدن انسان عمل می كند كه بدن شخص را می پوشاند در نتیجه هوایی كه بین شما و كیسه خواب قرار دارد باید نقش عایق حرارتی را داشته باشد تا بتواند بدن شما را گرم نگه دارد. كیسه خواب تنگ كه به كیسه خوابهای مومیایی شكل معروف هستند شخص را در داخل آن بی حركت می كنند بنا براین برای شما كه نسبت به این نوع كیسه خواب عادت ندارید وقتی داخل آن می روید هر وقت غلط بزنید كیسه خواب نیز همراه با شما می غلطد و وقتی شما خم می شوید آن هم با شما خم می شود به هر حال مراقب باشید زیاد به شما نچسبد زیرا از میزان عایق سازی آن كاسته شده و تأثیر آن كم می شود و خلاصه كلام كیسه خواب تنگ و باریك مناسب نیست. وقتی شما در جستجوی كیسه خواب خوبی هستید باید برش آن متناسب بدن شما باشد و احتیاجات شما را از نظر گرما و راحتی تأمین كند به خاطر بسپارید در منطقه ی كوهستانی شما باید در كیسه خوابی بخوابید به مراتب بهتر از مشخصاتی كه بر روی كیسه خواب درباره ضریب مقاومت پارچه نصب شده است. كیسه خواب های مستطیل شكل برای شرایط دمایی متوسط (نیمه سرد یا سرد) مناسب است و برای كسانی كه می خواهند دو كیسه خواب را به هم با زیپ متصل كنند در نظر گرفته شده است. اغلب كارخانه های سازنده ی كیسه خواب ها مدل های معمولی یا مدل های فوق العاده مانند مدل های ویژه برای اشخاص بلند قامت یا ریز نقش كه متناسب قد و قواره آنها باشد، ارایه می كند.

نكات برجسته دیگر: ممكن است كیسه خواب به لوازم دیگر نیز مجهز شود مانند سوت یا زنگ و غیره كه در شرایط اضطراری مانند ریزش بهمن بتوان از آن استفاده كرد و معمولاً این نوع لوازم اضافی در داخل كیسه خواب و در نزدیكی جای بالشت یا برجستگی سرتعبیه می شود و بعضی از كیسه خواب ها دارای جیب مخصوص ساعت و لوازم قیمتی شخصی و غیره هستند. بعضی از كیسه خوابها ضمیمه اضافی چسبیده به خود دارند كه سر كوه نورد در داخل آن قرار می گیرد و مثل حافظ سر می باشندكه هم سر را از سرما حفظ می كند و هم كمی نقش یك بالش را ایفا می كند این قسمت كلاه چسبیده به كیسه خواب باید به گونه ای طراحی شود كه فقط صورت كوه نورد از كیسه خواب بیرون باشد تا گرمای بدن از كیسه خواب خارج نشود بعضی از این كلاه های چسبیده به كیسه خواب از پارچه هایی تهیه می شود كه تنفس پذیر و اغلب از همان جنس داخلی كیسه خواب می باشند:

بعضی از كیسه خوابها دارای زائده ای شبیه یقه پیراهن است كه در اطراف گردن كوه نورد و خاصیت آن جلوگیری از خارج شدن گرمای بدن از قسمت اصلی كیسه خواب به بیرون است این نوع یقه ها كه برای موثر بودن در حفظ گرما در كیسه خواب دوخته می شود باید متناسب با گردن استفاده كننده ها باشد. زیپ های كیسه خواب دارای محاسن و معایب هستند، عیب زیپ های كیسه خواب در آن است كه هم جنس كیسه خواب نبوده و ممكن است مقداری از گرمای كیسه خواب به وسیله زیپ هدر رود ولی اگر یك زبانه اضافی شبیه بالشتك دراز روی زیپ قرار گیرد از هدر رفتن گرما و خارج شدن آن جلوگیری می شود. اغلب استفاده كننده های كیسه خواب، زیپ راست یا زیپ چپ را در نظر می گیرند آنها برای این منظور دو كیسه خواب با زیپ راست و چپ را توأم در نظر می گیرد كه بتوانند تبدیل به یك كیسه خواب بزرگ كنند ضمناً چپ دست ها زیپ راست و راست دست ها زیپ چپ را ترجیح می دهند. اگر میخواهید كیسه خواب زیپ دار بخرید زیپ آن را متناسب عادت دست خود خریداری كنید. با توجه به اطلاعات گوناگون درباره كیسه خواب، كارخانه های سازنده معمولاً مجموعه كیسه خواب های تولیدی را در دو دسته ارایه می كنند، كیسه خواب معمولی و كیسه خوابهای فوق سبك، ضمناً برای آگاهی بیشتر استفاده كننده محصولات خود را به وسیله جداولی همراه با مشخصات هر نوع كیسه خواب ارایه می كنند.

مشخصات كیسه خواب ها براساس كارخانه تولید كننده و نام كیسه خواب Product ، درجه بندی دمایی بر حسب فارنهایت یا سانتیگراد كه به معنی حداقل دمایی كه قابل استفاده است و ممكن است براساس دو مقیاس اندازه گیری دمایی ارایه شود و نشان دهنده آن است كه این كیسه خواب تا چه حد عایق نفوذ برودت بیرون به داخل كیسه خواب است.

وزن كل بر حسب انس یا گرم: سبك ترین كیسه خواب 13 انس حدود 400 گرم و سنگین ترین آنها حدود 1800 تا 1900 گرم می باشد شكل كیسه خواب ممكن است مومیایی شكل، مستطیل یا شبه مستطیل باشد. جنس پارچه پوشش خارجی ممكن است از انواع پرتكس با دوام، پرتكس فوق سبك یا نایلون ریپ استاپ یا انواع دیگر پارچه ها مقاوم نفوذ آب و تنفس پذیر باشد.

مواد پُر شده در كیسه خواب: مواد پر شده به نوع مواد بستگی دارد اگر پَر باشد بر حسب انس در حجم اشغال شده و برحسب اینچ مكعب نشان داده می شود و كیسه خواب پَری بهتر است كه این درجه بندی با اعداد بزرگ معرفی شوند كه معمولاً بین 600 تا 900 است و معنی آن این است در این كیسه خواب یك انس، می تواند فضای 600 یا900 اینچ مكعب را اشغال كند و اگر الیاف مصنوعی باشد نوع جنسی كه به كار رفته مشخص می شود.

طول كیسه خواب: طول كیسه خواب برحسب اینچ یا معادل آن سانتی متر معرفی می شود بلندترین آن 90 اینچ و كوتاهترین كیسه خواب 35 اینچ ارایه شده است در خاتمه این مقاله 5

 

راه پیشنهادی برای گرم ماندن در كیسه خواب:

1- وقتی قرار است كه در یك هوای سرد و شرایط شب مانی، خواب راحت داشته باشید راه های زیادی در پیش است كه دمای داخل كیسه خواب خود را افزایش دهید. ابتدا باید عایق سازی كیسه خواب با زمین را افزایش دهید تا در امتداد شب گرمای بدن شما در داخل كیسه خواب به هدر نرود. وقتی در داخل كیسه خواب می خوابید یا قرار دارید فضا یا حجم قسمت زیرین كیسه خواب كه با بدن شما تماس دارد عملاً غیر قابل استفاده بوده و خاصیت عایق سازی خود را به مقدار زیادی از دست می دهد برای جلوگیری از هدر رفتن گرمای كیسه خواب در اثر تماس با زمین می توان یك یا دو زیر انداز از جنس اسفنج فشرده یا شبیه آن زیر كیسه خواب قرار دهید. اسفنج های فشرده وسبك كه در فصل تابستان استفاده می شود از نظر گرمایی و عایق بودن سرما ضعیف هستند. اغلب كوهنوردان و راهنماهای كوه های مرتفع و پوشیده از برف دو نوع زیر انداز همراه دارند یكی زیر انداز یا تشك بادی و دیگری زیر انداز از نوع فوم های فشرده.

2- همیشه در شرایط لازم از یك شیشه آب گرم استفاده كنید و آن را در قسمت پا ویا در مسیر سرخرگ های پاها قرار دهید.هر چند اگر هوای شب خیلی سردباشد این بطری آب یا كیسه آب گرم نیز در طول شب به تدریج سرد می شود ولی در هر حال كمك كننده گرمایی است اگر بطری ها خیلی گرم باشند می توانید در ابتدا با یك پارچه یا لفاف دور آن را بپوشانید. توجه كنید درب شیشه یا كیسه آب گرم نشتی نداشته باشد.

3- لباس خشك بپوشید: هنگام خوابیدن و به اصطلاح خزیدن به داخل كیسه خواب داشتن لباس خیس سبب می شود كه شما در طول شب بلرزید یك پیراهن یا پوشش اضافی یا لباس پشمی اضافی همراه خود در داخل كیسه خواب قرار دهید. از هر گونه عملی كه سبب تعریق در داخل كیسه خواب می شود اجتناب كنید. توجه كنید مستقیماً در داخل كیسه خواب تنفس نكنید زیرا بخار آب حاصل از تنفس مستقیماً به وسیله پارچه جذب می شود و آن را خیس می كند، هر چند كیسه خواب های الیاف مصنوعی خاصیت عایق بودن خود را حفظ می كنند و بهتر از پَر هستند.

4- در هر حال كیسه خواب خیس یا نم دار نمی تواند كیسه خواب گرمی باشد و وقتی داخل چادر می خوابید قسمتی از زیپ ورودی یا پنجره چادر را برای تهویه هوا باز گذارید در غیر این صورت بخار حاصل از تنفس شما روی دیوار چادر و قسمت پوشش خارجی كیسه خواب متراكم شده و امكان خیس شدن پارچه را فر اهم می كند.

5- در طی شب خوب بخورید و بیاشامید. به ویژه هنگامی كه در طی زمستان اردو زده اید بدن شما مقدار زیادی كالری ( گرما ) در اثر فعالیت های روزانه سوزانده است پس نیاز به تأمین كالری دارد اگر در نیمه شب بیدار شدید و احساس سرما كردید با خوردن مقداری شیرینی وآجیل شیرین می توانید اجاق بدن خود را مجدداً به كار اندازید و بدن را گرم كنید.

6- برای خوابیدن در فضای باز کوهستان مدتی لازم است تا عادت کنید به ویژه وقتی که شما از یک محیط بسته مثل خانه خود که دارای حرارت مرکزی است در داخل یک چادر در ارتفاعات نپال زندگی کنید.من به تجربه دریافتم که مردم در برنامه های هم هوایی که سبب تغییر تدریجی عادت ها است شرکت می کنند همان طور که به تدریج هم هوا می شوند و به شرایط محیط هم عادت می کنند یعنی ابتدا از کیسه خواب های سنگین استفاده می کنند تا پس از عادت به شرایط دمایی محیط کیسه خواب های سبک را تجربه کنند.

7- کیسه خواب شما و بدنتان هر دو در طی شب گرمای خود را به تدریج از دست می دهند بنابراین هر بار که در کیسه خواب گرم می شوید باید دقت داشته باشید که کیسه خواب کاملاً بسته باشد تا گرمای داخل آن خارج نشود.بدن در طی شب به علت کاهش فعالیت های فیزیکی سرد می شود لذا تا ساعت 3 بامداد بدن شما به تدریج سرد شده و امکان گرم شدن مجدد وجود ندارد. پس باید سعی کنید گرمای اولیه درون کیسه خواب حفظ شود.

8- اگر هنگام ورود به کیسه خواب احساس سرما بکنید این وضعیت ادامه خواهد داشت دقت کنید که بدنتان گرم شود و تا آن جا که ممکن است محیط عایق دمایی کیسه خواب را گرم کنید. در صورتی که موفق به این به کار نشدید باید تلاش کنید تا بدنتان گرما تولید کند مثلاً می توانید در داخل کیسه خواب نشسته و تمام کارهایی که سبب حرکت عضلات می شود انجام دهید تا به این وسیله بدنتان گرما تولید کند.

چگونه کیسه خواب پر خود را تمیز کنیم و بشویید:

فرض کنید کیسه خواب شما به خوبی عمل کرده و شما هم در تمام برنامه ها از آن استفاده کرده اید.حالا به علت کثرت استفاده بر اثر تعریق بدن و چربی که از آن خارج می شود و گل و خاک و غیره کثیف شده و وزن آن کمی افزایش یافته است از همه مهمتر بر اثر کثیف شدن اثر گرمادهی خود را مقداری از دست داده است.پس باید آن را شست و تمیز کرد.کیسه خواب پر را می توان در یک وان آب گرم با دست و به آرامی شست.البته روش های دیگری برای شست و شو وجود دارد ولی دارای هزینه بسیار بالایی است..این روش را چندین مرتبه تکرار کنید تا کیسه خواب به درستی تمیز شود.برای خشک کردن آن دقت کنید که یک کیسه پر خیس را مانند کیسه خواب الیاف مصنوعی هرگز از میان آب خارج نکنید ابتدا بگذارید آب آن به تدریج خارج شده و سپس آن را پهن کنید بلند کردن و آویزان کردن آن زمانی که هنوز آب آن خارج نشده سبب گسستن دوخت ها و جمع شدن پر ها در قسمت پائین کیسه خواب می شود. بنابراین شما پس از شستن کیسه خواب آن را پهن کرده و بگذارید آب آن به آرامی خارج شود. تاکید می کنم آن را پهن کنید و آن را آویزان نکنید.پس از خشک شدن هم پره  های انباشته شده را با دست باز کنید و با تکان دادن کیسه خواب، پرها را در سطح کیسه خواب متعادل کنید.اگر شما درون کیسه خواب از ملحفه استفاده می کنید که توصیه می شود حتماً استفاده کنید.می توانید ملحفه را به کرات بشویید ضمن آن که این عمل آسان است و ملحفه خیلی سریع خشک می شود. با استفاده ملحفه،کیسه خواب به مدت طولانی تمیز باقی می ماند.


منابع:

rahadgroup.blogfa.com

hunter4u.mihanblog.com

نوع مطلب :
برچسب ها : كیسه خواب، خصوصیات كیسه خواب، كیسه خواب مناسب، كیسه خواب با كیفیت، بهترین مارك كیسه خواب، كیسه خواب و روش های نگهداری ان، كیسه خواب برتر، كیسه خواب مناسب برای زمستان، كیسه خواب مناسب برای تابستان، كیسه خواب مناسب برای مناطق بارانی، كیسه خواب شكاری، كیسه خواب زمستانی، كیسه خواب پشم، كیسه خواب چند لایه، كیسه خواب كوهستانی، خرید كیسه خواب، فروش كیسه خواب، قیمت كیسه خواب،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1392 :: نویسنده : 2Night Group
نظرات ()
دوشنبه 7 مرداد 1398 12:42 ق.ظ

Fine write ups. With thanks!
drugs for sale pharmacy canada best canada medication cost most reliable canadian pharmacies canadian prescription drugstore drugs for sale on internet canadian online pharmacies canada viagra legitimate canadian mail order pharmacies canadian pharmaceuticals online
شنبه 1 تیر 1398 10:40 ب.ظ

Good info, Thank you!
brand cialis generic price cialis best estudios de cialis genricos buy cialis cheap 10 mg cialis rezeptfrei sterreich we like it cialis soft gel generic cialis tadalafil tadalafil tablets cialis venta a domicilio il cialis quanto costa
شنبه 1 تیر 1398 05:50 ق.ظ

Nicely expressed truly! .
purchasing cialis on the internet cialis efficacit wow cialis 20 cialis soft tabs for sale fast cialis online generic cialis at walmart cialis official site opinioni cialis generico miglior cialis generico cialis 5 mg effetti collateral
پنجشنبه 30 خرداد 1398 09:13 ب.ظ

Fine write ups. With thanks!
cialis australia org tadalafil cialis online napol what is cialis how to buy cialis online usa cialis for sale in europa trusted tabled cialis softabs trusted tabled cialis softabs we choice free trial of cialis tadalafil 10 mg
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:34 ق.ظ

Thank you, Excellent information.
cialis lowest price cialis price in bangalore calis callus side effects for cialis trusted tabled cialis softabs low dose cialis blood pressure cialis dosage recommendations cialis 20mg preis cf cialis cipla best buy
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:54 ب.ظ

Truly a lot of valuable facts.
wow look it cialis mexico cialis kaufen cialis 5 mg scheda tecnica cialis 10 doctissimo cialis side effects dangers cialis en mexico precio cialis price thailand cialis flussig cialis free trial buy cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:24 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it.
how to purchase cialis on line viagra cialis levitra walgreens price for cialis the best choice cialis woman buy cialis online when will generic cialis be available how does cialis work cialis daily dose generic 200 cialis coupon cialis professional from usa
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:34 ق.ظ

With thanks, I enjoy this!
cialis sans ordonnance tadalafil 5mg cialis 5 mg effetti collateral cialis e hiv generic cialis at walmart cialis price thailand interactions for cialis how much does a cialis cost click here cialis daily uk online cialis
جمعه 24 خرداد 1398 07:12 ق.ظ

You said it perfectly..
cost of cialis cvs cialis 5 mg para diabeticos cialis generico lilly viagra vs cialis vs levitra cialis prezzo di mercato cialis professional yohimbe only now cialis for sale in us ou acheter du cialis pas cher cost of cialis cvs cialis kamagra levitra
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:55 ب.ظ

Regards! Ample forum posts.

cialis rezeptfrei sterreich we recommend cialis best buy cialis generic low dose cialis blood pressure cost of cialis per pill if a woman takes a mans cialis we like it cialis soft gel comprar cialis navarr ou acheter du cialis pas cher cialis 5mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:19 ق.ظ

Kudos! Ample tips!

look here cialis order on line effetti del cialis cialis authentique suisse enter site 20 mg cialis cost cialis savings card 5 mg cialis pharmacie en ligne canadian drugs generic cialis cialis prices in england order a sample of cialis wow look it cialis mexico
سه شنبه 21 خرداد 1398 09:26 ق.ظ

Many thanks, I value this.
viagra cialis levitra usa cialis online enter site natural cialis cialis 05 cialis generic tadalafil buy cialis for daily use generic cialis levitra we recommend cialis best buy cialis en mexico precio cialis arginine interactio
شنبه 18 خرداد 1398 10:27 ب.ظ

Many thanks, A good amount of stuff!

cialis prezzo al pubblico acheter cialis meilleur pri wow cialis 20 buy generic cialis cialis dosage cialis australian price cialis 20 mg cut in half cialis 20mg prix en pharmacie purchase once a day cialis cialis uk
جمعه 17 خرداد 1398 08:35 ب.ظ

Excellent web site you've got here.. It's hard to find excellent writing like yours these days. I really appreciate individuals like you! Take care!!
چهارشنبه 21 فروردین 1398 11:04 ق.ظ

Nicely put. Regards!
the best canadian online pharmacies buy viagra now canada drug pharmacy canadian pharmacy online 24 aarp recommended canadian pharmacies northwest pharmacies in canada canadian pharmacies-24h canadian pharmacies stendra north west pharmacies canada drugstore online
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:10 ب.ظ

Helpful material. Thank you.
cialis generico en mexico can i take cialis and ecstasy cialis sicuro in linea cialis reviews cialis patent expiration chinese cialis 50 mg price cialis per pill cialis alternative cialis professional from usa cialis 5mg billiger
سه شنبه 13 آذر 1397 10:53 ب.ظ

You expressed it really well.
legalidad de comprar cialis cialis per paypa cialis super acti cialis pills boards generic cialis soft gels when will generic cialis be available prezzo cialis a buon mercato achat cialis en suisse cialis prices in england cialis sale online
یکشنبه 11 آذر 1397 11:56 ب.ظ

Amazing content. Cheers.
does cialis cause gout cialis patent expiration cialis manufacturer coupon generic cialis pill online cialis generico online cialis online holland wow cialis tadalafil 100mg online prescriptions cialis rezeptfrei cialis apotheke discount cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 10:49 ق.ظ

Nicely put. Cheers.
generic cialis callus how much does a cialis cost ou trouver cialis sur le net purchase once a day cialis fast cialis online cialis online cialis venta a domicilio cialis 100 mg 30 tablet what is cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:01 ق.ظ

You actually expressed it fantastically!
we choice free trial of cialis purchasing cialis on the internet cialis wir preise achat cialis en itali cialis generic brand cialis nl recommended site cialis kanada buy cialis how much does a cialis cost cialis coupons printable
شنبه 10 آذر 1397 10:46 ق.ظ

Helpful forum posts. Thanks.
cialis tadalafil how does cialis work we like it cialis price cialis italia gratis cialis for sale south africa compare prices cialis uk we like it cialis price buy online cialis 5mg cialis 30 day sample cialis 5 mg buy
جمعه 9 آذر 1397 11:27 ب.ظ

Wonderful tips. Cheers.
cialis rckenschmerzen 5 mg cialis coupon printable cialis sicuro in linea cialis per paypa cialis from canada cialis 5 mg acheter du cialis a geneve 200 cialis coupon get cheap cialis wow look it cialis mexico
جمعه 9 آذر 1397 11:43 ق.ظ

Whoa many of excellent material.
cialis online buy cialis uk no prescription cialis generico online non 5 mg cialis generici achat cialis en itali legalidad de comprar cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis authentique suisse low dose cialis blood pressure cialis 200 dollar savings card
جمعه 9 آذر 1397 12:25 ق.ظ

You actually expressed it exceptionally well.
cialis en mexico precio cialis 5 mg para diabeticos we use it cialis online store viagra vs cialis we recommend cialis best buy try it no rx cialis generic cialis in vietnam buy cialis online prix de cialis generic cialis tadalafil
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:03 ب.ظ

Nicely put, Thanks.
cialis taglich tadalafil generic cuanto cuesta cialis yaho generic cialis pro cialis 30 day sample only best offers 100mg cialis cialis ahumada side effects for cialis preis cialis 20mg schweiz only best offers 100mg cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:39 ق.ظ

You've made your point.
dosagem ideal cialis buy cialis cheap 10 mg sublingual cialis online low dose cialis blood pressure cialis without a doctor's prescription generico cialis mexico cialis bula cialis for sale south africa generic cialis pro tadalafil
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:15 ق.ظ

Truly a good deal of helpful info.
buy online cialis 5mg cialis preise schweiz we like it cialis soft gel prezzo cialis a buon mercato order a sample of cialis cialis pas cher paris cialis daily reviews cialis para que sirve cialis 100mg suppliers buy original cialis
چهارشنبه 18 مهر 1397 10:56 ب.ظ

Incredible quite a lot of excellent facts.
levitra buy levitra online levitra 20 mg buy 10 mg levitra buy levitra 20 mg vardenafil vardenafil levitra without a doctor prescription levitra 10 mg kopen levitra generic
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:33 ب.ظ

You stated this really well!
generic cialis soft gels cialis billig calis effetti del cialis cialis great britain tadalafil cialis 5 mg buy cialis generic availability cialis australia org cialis e hiv
جمعه 23 شهریور 1397 05:19 ب.ظ

Regards, Terrific information!
viagra vs cialis vs levitra 5 mg cialis coupon printable cialis generic availability generic cialis 20mg tablets cialis efficacit buy cheap cialis in uk cialis side effects dangers cialis generika cialis without a doctor's prescription generic cialis at the pharmacy
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30