درباره وبلاگ


بهترین وبلاگ در زمینه شكار,تیراندازی,اسلحه های بادی و گازی,كلت های گازی,دوربین های شكاری و روی اسلحه و هر انچه درمورد اسلحه هاست.این وبلاگ قصد دارد به عنوان وبلاگ مرجع و منبع اسلحه های بادی گازی -دوربین ها و شكار و تیراندازی شناخنه شود.
به سوالات كاربران جواب داده میشود.

مدیر وبلاگ : 2Night Group
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Hunter4U
بهترین وبلاگ در زمینه شكار و تیراندازی
مقدمه:
شاید بارها از خود پرسیده‌اید كه چرا قیمت دوربینهای شكاری بسیار متفاوت است در حالیكه ساختار فیزیكی و ظاهری اغلب آنها كمابیش مانند یكدیگرند. در این شماره با تكیه به مفاهیم اصلی و نیز نگاهی تازه‌تر به صنعت اپتیك پیشرفته و نورسنجی، مطالبی جدید بازگو می‌شود تا هم به بسیاری از سوالات خوانندگان محترم در این مقوله پاسخ مناسب داده شود و هم ابهامات آنان برای انتخاب یك دوربین شكاری در خور نیاز، برطرف شود.

در خصوص چگونگی انتخاب دوربینهای شكاری مختلف در شماره‌های آتی به تفصیل خواهیم نوشت. امید می‌رود این اطلاعات برای علاقه‌مندان جهت انتخاب یك دوربین مناسب، مفید و موثر باشد. از آنجایی كه دانستن كلیات و اصطلاحات فنی رایج در شناخت دوربینها حائز اهمیت فراوان است و در سایر مباحث نیز مورد استفاده واقع می‌شود، در این بخش، این اصطلاحات را با ذكر جزئیات بیشتر یادآوری می‌كنیم:
بزرگنمایی (Magnification):
معمولا دوربینهای دوچشمی را با دو عدد می‌شناسند كه عدد اول بیانگر میزان بزرگنمایی یا قدرت دوربین می‌باشد كه نشان می‌دهد شی مورد نظر به چه میزان نزدیكتر به نظر می‌رسد. مثلا در دوربین 42×10 عدد 10 نشانگر بزرگنمایی دوربین است یعنی هدفی كه در فاصله 100 متری قرار دارد در فاصله 10 متری دیده می‌شود. دوربینهای دوچشمی معمولا با بزرگنمایی ثابت ساخته می‌شوند. البته برخی انواع بزرگنمایی دوگانه دارند و امكان تغییر بزرگنمایی در دو حالت را دارند. این تكنولوژی ابداع شركت Leica می‌باشد كه از این نمونه می‌توان دوربینهای Dovid 8+ 12X42 را نام برد. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده كه با تغییر بزرگنمایی، تنظیم دیوپتر دوربین به صورت اتوماتیك انجام گیرد. در مورد دوربینهای تفنگ، بزرگنمایی ممكن است ثابت (مثلاً 6x42) یا متغیر Variable (مثلا 2.5 10x42) باشد. این بدان معنی است كه دوربین دارای بزرگنمایی ثابت 6X و یا بزرگنمایی متغیر 2.5X تا 10X می‌باشد.
قطر لنز خارجی ی شیئی:
عدد دوم در دوربینهای دوچشمی (به طور مثال 42 در موارد ذكر شده) قطر لنز بیرونی یا شیئی را به میلیمتر نشان می‌دهد. بدیهی است هر قدر این لنز بزرگتر باشد میزان نوری كه وارد می‌شود بیشتر است. البته حمل یك دوربین با قطر لنز شیئی بالا با توجه به وزن و حجم آن در مسافتهای طولانی و یا كوهستان، خسته‌كننده است و مناسب نیست. درمحیط‌های جنگلی و یا كم‌نور و جایی كه حتی بشود دوربین را روی یك تكیه‌گاه ثابت مانند سه‌پایه قرار دا د، می‌توان از دوربینهای دوچشمی با قطر لنز شیئی بالا مانند 56، 58، 60 میلیمتر و... استفاده نمود. به تازگی دوربینهای آلمانی، علاوه بر پوششهای منحصر بفرد و مخصوص روی لنزهای شیئی، از موادی مانند فلوراید در ساختار مولكولی لنزهای خود استفاده می‌كنند كه از این نوع می‌توان دوربینهای Zeiss سری FL و Leica سری Ultravid را نام برد.
میدان دید (FOV= Field Of View):
میدان یا حوزه دید فضایی است كه با دوربین از فاصله معینی (1000 متری یا 1000 یاردی) دیده می‌شود و اغلب با متر یا فوت بیان می‌گردد. این طول در حقیقت قطر حوزه دایروی شكل تحت عنوان میدان دید است. لازم به ذكر است هرچه میدان بزرگنمایی یك دوربین بیشتر باشد، حوزه دید آن كوچكتر می‌شود. گاهی اوقات در مشخصات فنی یك دوربین، از زاویه دید دوربین نیز نام برده می‌شود كه این زاویه مانند شكل فوق، زاویه بین دو وجهی است كه میدان دید دوربین را تامین می‌كند. در مورد برد دوربین باید گفت یك مشخصه حسی است كه توسط كاربر كه می‌خواهد جزئیات تصویر را در دوردست ببیند تداعی می‌شود. بسیاری از مردم از بزرگنمایی بالا به عنوان برد بالای دوربین نام می‌برند كه درست نیست. از این رو به توضیح یك اصطلاح جدید با نام «عمق دید» می‌پردازیم. عمق دید (Depth of View) در حقیقت قابلیت تشخیص جزئیات تصویر در فواصل دور است. درست است كه با بزرگنمایی بالاتر امكان تشخیص جزئیات تصویر بالاتر می‌رود ولی در بزرگنمایی پایین‌تر، نه تنها میدان دید دوربین بیشتر می‌شود بلكه عمق دید آن نیز افزایش می‌یابد. پس یك دوربین با بزرگنمایی مناسب و در عین حال تكنولوژی لنز بالا برای یك شكارچی، طبیعت گرد و یا پرنده بین بسیار بهتر از یك دوربین با بزرگنمایی بالاتر و كارآیی پایین می‌باشد.
عامل روشنایی (Tvilight Factor):
این عامل به كیفیت لنز یا منشور در دوربینها بستگی ندارد و از فرمول ریاضی زیر به دست می‌آید:
عامل روشنایی= Z بزرگنمایی= V
قطر لنز شیئی دوربین به میلیمتر= D
Twilight Factor قابلیت و عملكرد دوربین را در نور كن و یا محیطهای غبارآلود یا مه‌آلود نشان می‌دهد. به طور مثال شكارچیان از دوربین 8x56 در جنگل‌ یا محیطهای مشابه استفاده می‌كنند. عامل روشنایی این دوربین به صورت زیر محسابه می‌شود:

مردمك بیرونی یا خارجی
(Exit Pupil):

اگر یك دوربین را از یك فاصله معین از چشمان خود بگیریم (مثلا فاصله حدود 30 سانتیمتری برای دوربینهای دوچشمی)، دایره‌ای روشن در قسمت چشمی دوربین د یده می‌شود كه Exit Pupil یا مردمك بیرونی نام دارد. هر قدر اندازه مردمك بیرونی بزرگتر باشد تصویر در محیطهای تاریكتر واضحتر است و به دلایلی كه گفته شد، عمق دید دوربین نیز بیشتر می‌شود. مردمك خروجی از این فرمول بدست می‌آید:
مردمك بیرونی (خروجی) به میلیمتر= A
قطر لنز شیئی دوربین به میلیمتر= D
بزرگنمایی= V
به طور مثال مردمك بیرونی برای دوربین 8x32 معادل 4 میلیمتر است:
A= 32/8= 4mm
Eye Relief: به بهترین فاصله چشم تا لنز چشمی دوربین كه تصویر به صورت كامل و واضح دیده شود، Eye relief گفته می‌شود. به عبارت دیگر در این فاصله میدان دید تعریف شده در دوربین‌ به صورت كامل رویت می‌شود و مسلماً میزان این عامل در دوربینهای تفنگ بیشتر از دوربینهای دوچشمی می‌باشد. زیرا دوربینهای تفنگ درمعرض تكان شدید و پس زدن تفنگ می‌باشند و این فاصله باید ایمنی چشم تیرانداز را فراهم نماید.
قابلیت گذردهی نور
(Light Transmission):

این مشخصه اصلی‌ترین عامل تعیین‌كننده كیفیت لنز و در نتیجه كیفیت روشنایی و وضوح دوربین می‌باشد كه به پوشش لایه‌های مختلف با ضریب شكست متفاوت روی لنز و اجزاء اپتیكی بستگی دارد و به درصد بیان می‌گردد. تكنولوژی ساخت و پوشش لنزها و منشورهای دوربین، عامل اصلی اختلاف قیمت دوربینهای شكاری می‌باشد. البته دراین مقایسه منظور قیمت واقعی دوربینهای شكاری در هر رده كیفیتی است. چرا كه بسیاری از این محصولات تنها جنبه یك كالای تجاری و یا تبلیغاتی را دارند و یا برخی از آنها بیش از آنكه كاربردی باشند تنها یك كالای لوكس محسوب می‌شوند. برای یك شكارچی و طبیعت دوست كه گاهی در صدد مقابله با شرایط سخت طبیعت برای دیدن و یا شكار تروفه خود بر می‌آید، داشتن فاكتورهای كاربردی و حرفه‌ای در یك دوربین موردنظر است و نه چیز دیگر. باید گفت یكی از مهمترین مشخصات تعیین كننده قیمت دوربینهای شكاری، نوع پوشش لنز می‌باشد. متأسفانه این فاكتور بسیار مهم برای انتخاب دوربین شكاری حرفه‌ای در كشورمان كه محدودیت عرضه دوربینهای واقعی وجود دارد، كمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و از آنجایی كه تاكنون مركزی علمی برای اطلاع رسانی مناسب برای علاقمندان وجود نداشته، راه برای بسیاری سودجویان با تبلیغات غیرعلمی و غلوآمیز باز شده است. بسیاری با رجوع به اطلاعات بی‌اساس كه اغلب منبع و پایه‌‌ آن گفته‌هایی است كه در محافل برخی شكارچیان نقل و منتشر می‌شود، هزینه بسیار گزاف برای دوربینها پرداخت می‌كنند كه این مهم در همه جای دنیا، بر خلاف وجود گستره بازخرید نیز دیده می‌شود.
پوشش روی لنز (Lens Coating):
زمانیكه یك دسته پرتو نور از یك شیء (منبع نور) به یك قطعه لنز تابیده می‌شود، قسمتی از نور از آن به حالت شكست خارج می‌شود و از لحاظ تئوری باید در نقطه كانونی با محور اصلی عدسی تلاقی پیدا كند. قسمتی از نور نیز منعكس می‌شود و اگر لنز بدون پوشش باشد، حدود 5 درصد آن منعكس می‌شود. البته باید در نظر داشت ساختار شیمیایی و آرایش مولكول كریستال‌های شیشه لنز نیز باید به گونه‌ای باشد كه نور در هنگام عبور از آن دچار پراكندگی نشود. (منظور از كریستالهای شیشه، شكل منظم مولكولها و همگن بودن آنهاست و ارتباطی با صنعت كریستال‌سازی ندارد، چرا كه برخی به اشتباه صنعت كریستال‌سازی را با ساخت لنز مرتبط می‌دانند!) از آنجاییكه هر لنز كه به صورت آزاد در دوربین قرار گیرد، دارای دو وجه آزاد یا سطح انعكاس است، تعداد این وجوه در یك دوربین دوچشمی ممكن است تا عدد 16 برسد. در صورت عدم وجود پوشش روی این وجوه آزاد در مجموع نیمی از نورهای گسیل شده ازجسم از دوربین عبور نكرده و به چشمان بیننده نمی‌رسد. پوشش روی لنز توسط یك شیمیدان به نام الكساندر اسماكولا (Alexander Smakula) یكی از اعضاء كمپانی Carl Zeiss در شهر Jena برای اولین بار در سال 1935 میلادی برای لنزهای دوربین این شركت ابداع گردید. یك لایه از پوشش، میزان انعكاسی را از 5 درصد به 1 الی 5/1 درصد كاهش داد كه خود انقلابی بزرگ در صنعت لنز به شمار می‌رفت. اخیراً با پوشش چندلایه‌ای روی وجوه لنزها با مواد دی الكتریك كه خاصیت ضدانعكاسی برای طول موجهای مختلف نور را دارند، میزان انعكاس نور تا حد 25/0 درصد برای هر سطح كاهش داده شده است. البته كمپانی Leica با تكنولوژی پوشش منحصر بفرد HDC یا پوشش با ماندگاری بالا به گذردهی حدود 100 درصد برای هر لنز دست یافته است كه این پوشش در برابر عوامل مختلف محیطی و... مقاومت خود را حفظ می‌كند و از بین نمی‌رود. این بدان معنی است كه پوشش روی لنزها و نیز تعداد آنها به تنهایی كافی نیست و این پوشش باید در لنزهای دوربینهای حرفه‌ای تا سالها كیفیت و كارآیی خود را حفظ كند.
انواع پوشش روی لنز:
Coatedl:
ساده‌ترین پوشش لنز آنست كه روی یكی از وجوه لنز تنها یك لایه آن هم اغلب از جنس فلوراید منیزیم (MgF2) قرار گیرد.
Fully Coated:
این اصطلاح به آن معناست كه تمام وجوه آزاد (وجوه متعدد داخلی و خارجی قرار گرفته در فضای باز كه ممكن است تعداد آنها تا 16 عدد در دوربینهای دوچشمی باشد) با یك لایه پوشانده شده‌اند.
Multi- Coated:
این اصطلاح كه به اختصار با MC نمایش داده می‌شود بیانگر آنست كه یك وجه یا بیشتر از وجوه آزاد با چندین لایه از مواد كه عموما خاصیت ضدانعكاسی دارند، پوشانده می‌شود. این وجوه اغلب وجوه ابتدایی و انتهایی انتخاب می‌كردند. (اولین از قسمت چشمی و آخرین از قسمت شیئی) و وجوه دیگر عموما تنها از یك لایه پوشش بهره می‌گیرند.
Fully Multi- Coated:
دوربینهای با كیفیت اغلب از این سیستم پوشش بهره می‌گیرند، به این صورت كه تمامی وجوه آزاد دارای چندین لایه از مواد پوششی مختلف می‌باشند و حداكثر میزان گذردهی نور حتی در محیطهای كم‌نور را ارائه می‌دهند. این نوع پوشش برای شركتهای سازنده دوربینها ممكن است مختلف باشد و هر دوربین از مواد مختلف و فرآیند ویژه استفاده نماید. لازم به ذكر است با وجود رسیدن به حد تقریبی 100% میزان گذردهی نور برای هر لنز یا قطعه اپتیكی، پس از استفاده از آنها به صورت یكجا در دوربین و الحاق آنها به یكدیگر، از میزان گذردهی تا دی كاسته می‌شود. از آنجایی كه لنز شیئی دوربینهای شكاری اعم از دوربینهای دوچشمی، دوربینهای تفنگ و تلسكوپها (Spotting Scopes) در انتقال نور به چشمان ما نقش ا صلی را ایفا می‌كنند، از اینرو شركتهای حرفه‌ای سازنده دوربین در كیفیت لنزهای شیئی تمركز بیشتری اعمال می‌كنند و از نظر آرایش تركیبی و تعداد لنزها، نوع پوشش (Coating) و نیز نوع مواد شیمیایی استفاده شده در ساختار شیشه عدسی تمهیدات خاصی توسط آنها صورت می‌گیرد. لنزهای با تكنولوژی پیشرفته اغلب با علائمی چون (High Definition) APO (Apochromatic), HD و یا ED (Extra- low Dispersion) معرفی می‌شوند كه معمولا برای لنزهای شیئی دوربین كه وظیفه انتقال نور به داخل دوربین را دارد، به كار برده می‌شوند. به ویژه برای دوربینها با بزرگ‌نمایی بالا و تلسكوپها (منظور همان Spotting Scopes است) كه نیاز به تشخیص جزئیات بیشتری می‌باشد از این نوع لنزها استفاده می‌شود. در این لنزها تجزیه نور با طول موجهای مختلف به خوبی صورت می‌گیرد و از پراكندگی نور و در نتیجه اعوجاج آن و به هم ریختگی تصویر جلوگیری می‌شود. بدیهی است قیمت این لنزها نسبت به لنزهای استاندارد گرانتر است. یك مطلب بسیار مهم كه باید مورد توجه دوستداران صنعت اپتیك قرار گیرد آن است كه امروزه بسیاری از لنزها از مواد پلی اتیلنی و حتی با یك پوشش بسیار ابتدایی ساخته می‌شوند تا در دوربینهای ارزان قیمت مورد استفاده واقع شوند. تراش و فرم فیزیكی لنز نیز یكی از موارد بسیار مهم است كه باید به آن توجه نمود. لنزهای استاندارد كروی یا Spherical معرفی می‌شوند. یكی از ابداعات كمپانی Docter Optic كه در واقع همان شركت Carl Zeiss Jena در منطقه آلمان شرقی است، لنزهای Aspherical است كه با ایجاد یك لبه در قسمت انتهایی لنز و یك فرم خاص مانند شكل، پرتوهای بیشتری در نقطه كانونی لنز به یكدیگر می‌رسند كه این امر قابلیت گذردهی نور در یك سیستم دوربین را افزایش داده و درنتیجه وضوح تصویر بالاتر می‌رود. این تكنولوژی كه با علامت اختصاری ASPH معرفی می‌شود در اغلب دوربینهای شكاری آلمانی و نیز بسیاری از دوربینهای عكاسی به كار گرفته می‌شود.
لنز Aspherical
قابل ذكر است درون دوربینهای شكاری را اغلب از گاز N2 (نیتروژن) پر می‌كنند تا از تعرق و مه گرفتگی لنزها و یا موارد مشابه جلوگیری شود. البته به تازگی از گاز آرگون كه گازی بی‌اثر است و دارای مولكولهای بزرگتری نسبت به نیتروژن می‌باشد نیز استفاده می‌شود. از این نمونه دوربینها می‌توان دوربینهای Minox آلمان را نام برد. با توجه به مشخصات كلی گفته شده، یك كاربر با در نظر گرفتن تمامی فاكتورها و نیز نوع كاربرد دوربین و نیز قیمت می‌تواند آن را انتخاب نماید.حق چاپ با ذکر منبع ازاد است.

نوع مطلب : دوربین شكاری، 
برچسب ها : دوربین، دروبین شکاری، اپتیک دوربین، اپتیک دوربین شکاری، دروبین دو چشمی، اپتیک دوربین دو چشمی، دوربین های دو چشمی، دوربین شکاری مخصوص، اشنایی با دوربین، اشنایی با دوربین شکاری، اشنایی با اپتیک دوربین شکاری،
لینک های مرتبط :


شنبه 15 تیر 1392 :: نویسنده : 2Night Group
نظرات ()
یکشنبه 2 تیر 1398 07:36 ق.ظ

Awesome postings. Kudos.
wow cialis 20 cialis 20 mg cut in half cialis coupons printable cialis great britain cialis in sconto click here cialis daily uk cialis prezzo di mercato opinioni cialis generico sublingual cialis online chinese cialis 50 mg
جمعه 31 خرداد 1398 11:20 ب.ظ

Information nicely considered!!
cialis prezzo in linea basso recommended site cialis kanada legalidad de comprar cialis cialis y deporte cialis rckenschmerzen usa cialis online cialis canadian drugs cialis online holland precios cialis peru cialis 5mg
جمعه 31 خرداد 1398 07:27 ق.ظ

Thanks, A lot of posts.

prices for cialis 50mg cialis name brand cheap cialis generique cialis generika cialis pas cher paris cialis 200 dollar savings card cialis usa cost cialis rckenschmerzen cialis from canada calis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:17 ب.ظ

Regards. I like it.
cialis pills boards cialis pills boards cialis prezzo di mercato warnings for cialis cialis sale online cialis daily dose generic cialis 5mg billiger are there generic cialis effetti del cialis buy cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:13 ق.ظ

Regards! I enjoy this.
40 mg cialis what if i take cost of cialis per pill tadalafil 20mg try it no rx cialis cialis tadalafil online cialis name brand cheap estudios de cialis genricos how much does a cialis cost we like it safe cheap cialis cilas
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:27 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
cialis generique online cialis cialis generique cialis 100 mg 30 tablet legalidad de comprar cialis acheter cialis kamagra cialis for sale prescription doctor cialis cialis qualitat click here take cialis
جمعه 24 خرداد 1398 04:09 ب.ظ

Cheers! Excellent stuff.
generic cialis review uk legalidad de comprar cialis buying brand cialis online cialis en mexico precio cialis generic availability cialis kaufen wo order generic cialis online tadalafil 20 mg cialis prices in england if a woman takes a mans cialis
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:39 ب.ظ

Perfectly spoken certainly. !
cialis rezeptfrei cialis patent expiration click here take cialis miglior cialis generico link for you cialis price get cheap cialis cialis daily dose generic cialis 30 day sample cialis price thailand cialis 5 mg scheda tecnica
جمعه 17 خرداد 1398 08:35 ب.ظ

It's awesome in favor of me to have a site, which is helpful for my experience. thanks admin
شنبه 7 اردیبهشت 1398 06:44 ق.ظ
do you cure erectile dysfunction http://viagralim.us do you cure erectile dysfunction !
It's a pity you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this excellent blog! I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:41 ب.ظ

You mentioned this adequately.
low dose cialis blood pressure viagra cialis levitra rx cialis para comprar generic cialis pro cialis 5 mg funziona cialis tablets we use it cialis online store we choice cialis pfizer india cialis savings card generic cialis tadalafil
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:51 ب.ظ

Superb stuff. Cheers!
cialis price in bangalore cialis en 24 hora when can i take another cialis buy original cialis cialis 20 mg cut in half sialis sublingual cialis online cialis super acti link for you cialis price low dose cialis blood pressure
سه شنبه 13 آذر 1397 06:37 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
look here cialis cheap canada weblink price cialis cialis arginine interactio compare prices cialis uk side effects of cialis cialis wir preise cialis side effects buy cialis uk no prescription cost of cialis per pill when will generic cialis be available
سه شنبه 13 آذر 1397 07:29 ق.ظ

Excellent data. Appreciate it.
cialis online holland generic cialis pill online cialis prezzo al pubblico cialis rezeptfrei cialis online click now buy cialis brand we recommend cialis info cialis prezzo in linea basso look here cialis cheap canada cialis sicuro in linea
دوشنبه 12 آذر 1397 07:31 ب.ظ

Amazing all kinds of fantastic information!
cialis 20mg buy online cialis 5mg buy brand cialis cheap we choice cialis uk warnings for cialis cialis 5mg billiger buy online cialis 5mg cialis 5mg billiger we recommend cialis best buy free generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:03 ب.ظ

With thanks. I appreciate this!
click here to buy cialis cialis generique canadian cialis canadian drugs generic cialis i recommend cialis generico cialis for sale south africa we recommend cialis info cialis herbs legalidad de comprar cialis cialis 5 mg para diabeticos
یکشنبه 11 آذر 1397 06:37 ق.ظ

Helpful write ups. Kudos!
cialis 100mg suppliers we recommend cialis info we like it cialis price cialis prezzo al pubblico buy cialis cheap 10 mg cialis 5 mg effetti collateral how do cialis pills work cialis savings card cialis ahumada acheter du cialis a geneve
شنبه 10 آذر 1397 07:22 ب.ظ

Wow quite a lot of helpful information.
200 cialis coupon how does cialis work cuanto cuesta cialis yaho we recommend cialis info generic low dose cialis buying cialis on internet cialis vs viagra cialis dosage recommendations buying cialis overnight cialis online deutschland
جمعه 9 آذر 1397 06:58 ب.ظ

You have made your point.
cialis tablets for sale enter site very cheap cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis 5mg billiger cialis super kamagra are there generic cialis cialis for bph bulk cialis order cialis from india cialis super acti
جمعه 9 آذر 1397 07:11 ق.ظ

Beneficial info. With thanks!
cialis daily new zealand cialis generika acheter du cialis a geneve cialis generico milano cialis generique cialis daily new zealand we like it cialis soft gel try it no rx cialis generic cialis review uk 5 mg cialis coupon printable
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:58 ب.ظ

With thanks, Plenty of data!

generic cialis pro cialis diario compra generic cialis pill online generic cialis cialis 20mg preis cf where do you buy cialis cialis rezeptfrei canada discount drugs cialis canadian discount cialis venta de cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:25 ب.ظ

Thank you. Numerous facts!

cialis generico cialis 5 mg wow cialis 20 generic cialis in vietnam cilas cialis 20 mg order cialis from india comprar cialis navarr low cost cialis 20mg comprar cialis 10 espa241a
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:42 ق.ظ

Reliable forum posts. Thank you.
cialis daily dose generic cialis for sale click now buy cialis brand cialis pills in singapore cialis 5 mg scheda tecnica cialis tablets australia cialis online deutschland cialis daily dose generic 5 mg cialis coupon printable cialis mit grapefruitsaft
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:17 ب.ظ

Kudos. Fantastic stuff.
prezzo di cialis in bulgaria miglior cialis generico cialis tablets for sale prices for cialis 50mg we like it cialis soft gel cialis taglich chinese cialis 50 mg estudios de cialis genricos cialis prezzo al pubblico cialis side effects
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:22 ق.ظ

Many thanks. A lot of stuff!

canadian drugstore canada drugs online canada drugs online best canadian pharmacy online canadian discount pharmacies canada pharmaceuticals online are canadian online pharmacies safe northwest pharmacies aarp recommended canadian pharmacies most reliable canadian pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:55 ب.ظ

You actually expressed it terrifically.
where can i buy viagra where to purchase viagra online order viagra online without prescription order viagra online with prescription online pharmacy viagra generic order viagra online without a prescription buy generic viagra cheap how to get viagra buy viagra cheaply viagra prescription
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:23 ق.ظ

Thanks a lot! Numerous postings!

cialis taglich how to buy cialis online usa cialis kaufen bankberweisung cialis australia org how does cialis work cialis professional yohimbe safe dosage for cialis cialis dosage recommendations cialis bula cialis australia org
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:29 ب.ظ

Seriously tons of beneficial knowledge!
cialis 20 mg cialis dosage recommendations cialis en 24 hora purchase once a day cialis cialis australian price cialis online napol cialis for sale when will generic cialis be available trusted tabled cialis softabs cialis per paypa
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:36 ق.ظ

You made the point!
buy cheap viagra canada viagra online buy viagra no prescription online where can i buy cheap viagra buy viagra safely online generic viagra best place to buy generic viagra viagra tablets buy online buy viagra online nz viagra pharmacy viagra online pharmacy viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:13 ب.ظ

Thanks a lot, Quite a lot of posts!

generic low dose cialis how to purchase cialis on line prices for cialis 50mg enter site natural cialis cialis 5mg billiger cialis generico in farmacia cialis generico milano best generic drugs cialis cialis generico milano rx cialis para comprar
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو